fbpx

Osoba bez deficytów emocjonalnych nie stanie się ofiarą manipulacji i toksycznych ludzi

toksycznych

Życie z deficytami

Jeśli w dzieciństwie nie nauczono Cię dbać o swoje potrzeby, zauważać ich, to pewnie jest dla Ciebie normą, że nie są one na pierwszym miejscu. Może na tym żerować ktoś, kto będzie wymagał od Ciebie traktowania jego potrzeb jako priorytet.

Jeśli nie nauczono Cię stawiać granic ani nie szanowano Twoich decyzji czy opinii, to myśl o tym, że masz te granice stawiać teraz, gdy dzieje Ci się krzywda, może Cię przyprawiać o drżenie i lęk przed karą, że ośmieliłaś/eś się sprzeciwić.

Jeśli nie dano i nie okazywano Ci miłości, teraz możesz się bać się samotności. To może być jeden z największych lęków w Twoim życiu – zostać bez nikogo u boku. Manipulant to może wykorzystać czując jak bardzo Ci zależy na pozostaniu w relacji i jak dużo jesteś w stanie poświęcić, aby tylko było (s)pokój.

Jeśli dostałaś/eś miłość warunkową (która de facto nie jest miłością, tylko kupioną akceptacją), to usilnie próbujesz zasłużyć na dostrzeżenie, pochwalenie, uznanie, przytulenie albo przynajmniej na brak krytyki. Kiepski interes.

Jeśli nie dano Ci odczuć, że dobrze, że po prostu jesteś, to wszędzie i z każdym możesz się czuć źle. Jakbyś nie pasował/a do otoczenia czy miejsca. Stąd możesz szukać oparcia w kimkolwiek, kto Cię uchroni przed zmierzeniem się w pojedynkę ze światem. Ale wyczuje Twoją słabość i w zamian może chcieć Tobą sterować.

Miłość. Akceptacja. Szacunek. Zauważenie. Zachwyt. Uśmiech. Przytulenie. Poświęcony czas. Intymność. Zaufanie. Otwartość. Deficyty w tych wszystkich obszarach wywołują tęsknotę za nimi. Stąd już blisko do sytuacji, gdy ktoś Cię mami, że Ci to da. Może dać Ci najwyżej namiastkę, ale zażąda za to wysokiej ceny.

Życie w zdrowiu i świadomości

Jeśli natomiast rodzice traktowali Cię uczciwie, byli konsekwentni i tego samego wymagali od Ciebie, to teraz bez trudu zauważysz, że ktoś ściemnia i nagina rzeczywistość pod siebie. Dostrzeżesz, że coś obiecał i nie dotrzymuje słowa oraz że co innego mówi, co innego robi. Nie będziesz się bać zadawać niewygodne pytania i domagać się wypełniania danych Ci obietnic. Tak samo poważnie będziesz traktować słowo, które Ty dajesz, jak i to, które dano Tobie.

Jeśli Cię kochano i dawano Ci czułość to wiesz, że nie musisz zasługiwać usługami i zachowaniami na ochłapy miłości. Doskonale odróżnisz miłość drugiego człowieka od deklaracji, że to miłość. Będziesz to czuć bez zastanawiania się, czy faktycznie to jest prawdziwe uczucie.

Jeśli szanowano Twoje zdanie i Twoje „nie”, to teraz swobodnie powiesz „nie”, gdy tego będziesz potrzebować. Bez analiz, bez kalkulacji, bez strachu, że ktoś się obrazi. Szanując drugą stronę jako człowieka, postawisz mimo wszystko swoje dobro na pierwszym miejscu.

Jeśli mówiono Ci, że jesteś kochana, piękna, to nie uwierzysz w słowa, że jesteś szmatą i że nikt Cię nie zechce. Usłyszysz tam słowa desperata, który takimi obelgami spróbuje Cię odwieść od pójścia swoją drogą.

Jeśli znasz swoją wartość, to nie będziesz czekać, czy ten ktoś wróci, pochwali, zadzwoni, zdecyduje się. Nie zadowolisz się półśrodkami, pół-relacją, pół-szacunkiem, pół-obecnością. Tylko poważne relacje będą ważne.

Jeśli nauczono Cię być w zgodzie ze sobą, będziesz czuć, kiedy zakończyć tę relację, bo już ona nie rokuje. Niektóre relacje da się naprawić, ale są takie, które trzeba definitywnie zakończyć. I choć jest to nieprzyjemne, zrobisz tak, bo tak będzie lepiej.

Jak sobie poradzić z toksycznym POCZUCIEM WINY?
Weź udział w 3 transmisjach KLIK

Droga donikąd

Celem nie jest dogadanie się z manipulantem. Nie jest też zaspokojenie jego roszczeń, by się odczepił. Bo on się nie odczepi, gdyż wie, że można na Tobie żerować. Czuje, że luzujesz swoje granice i wchodzi za nie coraz głębiej.

Celem nie jest pójście na kompromis. Bo Ty ustąpisz na polach, które są dla Ciebie kluczowe: Twoja wolność, niezależność, bycie sobą, szacunek do siebie. Manipulant w zamian przestanie być może Cię (na jakiś czas) krytykować czy odrzucać. Może Ci dać pochwałę czy obecność. Potwierdzić, że dobrze się spisałaś/eś. Rozumiesz? Musisz sobie na to zasłużyć uległością!

Celem też nie jest nieprowokowanie go. Unikając zachowań, które mogą wzbudzić jego złość, oddalanie się czy zawstydzanie, unikasz zazwyczaj bycia sobą. Nie sięgasz po swoje potrzeby. Na przykład chcesz utrzymywać kontakty ze znajomymi, ale nie chcesz go sprowokować, bo on uważa, że poświęcasz im za dużo czasu lub z jednym z nich utrzymujesz zbyt bliskie relacje? Wtedy rezygnujesz z siebie i swoich potrzeb.

Twój cel

Celem natomiast JEST uzupełnienie deficytów miłości, akceptacji i szacunku, których nikt Ci nie wypełni, poza Tobą samą/samym. Można to zrobić tylko przez zmierzenie się z tym, że nie dostawaliśmy tego jako dzieci. Dotykając nieprzyjemnych, dawnych emocji, otwieramy przestrzeń na samoakceptację i szacunek do siebie.

Manipulant nie uleczy Twojego wnętrza. Skupia się – bardzo często nieświadomie – na tym, by zaspokoić sobie swoje, oczywiście Twoim kosztem. Ale Ty również nie zaleczysz jego dziur w duszy. Musi to zrobić sam. I bywa tak, że dopiero powiedzenie „stop” jego manipulacjom skłania go, by zajrzał do swojego środka i zauważył, że potrzebuje rozwiązania, że coś musi z sobą zrobić. Bo jego manipulacje nie są wyrachowanym narzędziem do sterowania światem, lecz objawem deficytów emocjonalnych.

Te słowa napisałem w oparciu nie o pobożne życzenia, ale o lata doświadczania obu stron życia. Z potwornymi brakami w miłości nie byłem w stanie być szczęśliwy ani też tworzyć zdrowych relacji. Złudzenia, że ktoś mnie uratuje, wpędzały mnie w jeszcze gorszy dół. Natomiast spojrzenie prosto w swoją wewnętrzną czarną dziurę, choć z początku przerażające, okazało się zbawienne. Tego i Tobie życzę.

PS. Tu w grupie uczymy się swoich emocji, słuchania siebie oraz partnerskiego traktowania. Zapraszam! 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mam coś dla Ciebie

Pobierz darmowy pdf
„Asertywność w pracy i w biznesie”

Zobacz świetne przykłady asertywnych zachowań!

check-mark

Gratulacje!

Darmowy pdf „Asertywność w pracy i w biznesie” jest już w drodze do Ciebie.

Ostatnim krokiem jest potwierdzenie adresu e-mail w twojej skrzynce pocztowej.
Obiecuję – zero spamu.