fbpx

Jak odmawiać? Asertywność z wykorzystaniem inteligencji emocjonalnej

asertywność

Odmawianie – zmora w relacjach biznesowych i prywatnych

Jako trener biznesu prowadzę szkolenia z różnych tematów. I właściwie na każdym szkoleniu, obojętnie z jakiego zakresu, spodziewam się prośby, by poćwiczyć asertywność. Potrzebują tego i menedżerowie, i specjaliści, i pracownicy obsługi klienta itd. itd

Asertywność to oczywiście nie tylko odmawianie, ale akurat na to jest największe zapotrzebowanie w moich grupach szkoleniowych. Właściwie to często na pytanie “Czym jest asertywność?” słyszę odpowiedzi typu “To sztuka odmawiania”. A prośby, by poćwiczyć asertywność to tak naprawdę często prośby o know-how odnośnie tego, jak odmawiać.

Nic dziwnego. To problem kulturowy, społeczny. Już jako dzieci byliśmy “tresowani”, by nie odmawiać w zgodzie ze sobą, bo przecież trudno było odmówić pocałowania babci, skoro rodzice nalegali, czy też zjedzenia okropnej zupy, jeśli miało to grozić nieotrzymaniem deseru. Dlatego teraz, w dorosłym życiu, odmawianie jest dla nas szalenie niekomfortowe.

Są oczywiście dostępne liczne podręczniki do nauki asertywności. Wystarczy wejść do pierwszej lepszej księgarni, zakupić ze 2-3 pozycje i można się stać asertywnym po odpowiednio intensywnym treningu. Czyżby? – ktoś zapyta, i słusznie. Gdy przerabiałem tego typu książki, uczyłem się tekstów, którymi mogę odmówić, po czym okazywało się, że w życiowych sytuacjach traciłem głowę i nie pamiętałem żadnego z tych tekstów. Ba, nawet nie pamiętałem, że uczyłem się jakichś tekstów!

Gotowce nie działają, bo brak swobody odmawiania to problem emocjonalny. Nie potrafimy odmawiać, bo za rogiem czai się poczucie winy albo obawa, że ktoś nas odrzuci obrażając się. Gdy natomiast rozgryziemy emocje, odmawianie się staje dużo łatwiejsze.

Mówię o tym w moim nagraniu o odmawianiu na kanale YouTube LiberskiBiznesTV.

A jeśli podoba Ci się moje podejście do tematu asertywności, to TEN KURS ONLINE Ci się spodoba!

A Ty masz swoje ulubione i skuteczne sposoby na odmawianie? Podziel się nimi w grupie “Inteligencja emocjonalna – bartoszliberski.pl” na Facebooku. Do zobaczenia w kolejnych wpisach!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mam coś dla Ciebie

Pobierz darmowy pdf
„Asertywność w pracy i w biznesie”

Zobacz świetne przykłady asertywnych zachowań!

check-mark

Gratulacje!

Darmowy pdf „Asertywność w pracy i w biznesie” jest już w drodze do Ciebie.

Ostatnim krokiem jest potwierdzenie adresu e-mail w twojej skrzynce pocztowej.
Obiecuję – zero spamu.